Odpowiadamy

 • Mojzesz.jpg

  Odpowiadamy 1

  Mozaika znajdująca się w nawie głównej po prawej stronie ołtarza ukazuje Mojżesza, który, podążając za płomieniem, prowadzi swój lud i pomaga mu przejść, otwierając Morze Czerwone. Nad falami morskimi widać Anioła rozrywającego kajdany i otwierającego więzienną bramę, przez którą wchodzą Apostołowie, Piotr i Paweł.

 • Odpowiadamy_2-1.jpg

  Odpowiadamy 2

  Greccio to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rieti, leżąca na wysokości 750 m n.p.m., na zboczu góry, na której znajduje się klasztor-pustelnia św. Franciszka z Asyżu.
  Według podań w roku 1223, gdy zbliżało się Boże Narodzenie, Franciszek postanowił świętować je w Greccio, gdzie od właściciela tych ziem, Jana Velity, otrzymał zalesione wzgórze. Franciszek poprosił Jana, by ten w dzień Bożego Narodzenia, przyprowadził do groty woła i osła oraz by dostarczył też do niej siana by mogli się tam zgromadzić i w ten sposób wspominać stajenkę w Betlejem – odtwarzając jej klimat.

   

 • synagoga_i.jpg

  Odpowiadamy 3

  Budynkiem przedstawionym na zdjęciu jest Wielka Synagoga w Rzymie. Została zbudowana w latach 1901-1904 niespełna dwa kilometry od bazyliki św. Piotra. Mimo tak niewielkiej odległości, wcześniej żaden papież nie przekroczył progu synagogi, ani tym bardziej nie nauczał w niej Żydów.

 • sanktuarium_de_compostelle.jpg

  Odpowiadamy 4

  Muszla w symbolice chrześcijańskiej (tzw. muszla Św. Jakuba) jest znakiem/ symbolem osób pielgrzymujących do Jerozolimy jak również do Sanktuarium w Santiago de Compostella na terenie Hiszpanii. Sanktuarium to jest poświęcone Św. Jakubowi Starszemu, który był jednym z 12 Apostołów Jezusa Chrystusa.

 • zagadka_55.jpg

  Odpowiadamy 5

  Na zdjęciu przedstawiono liturgię słowa w gaju oliwnym w klasztorze Św. Katarzyny na Górze Synaj w Egipcie dnia 26.02.2000 r.